Winogron
Przepisy

Wino z winogrona bez drożdży

Składniki:

  • 10 kg winogron
  • 5 litrów wody
  • 3,5 kg cukru

Etap 1

Zbierz wymaganą ilość winogron, najlepiej po pierwszych przymrozkach, wtedy owoce są bardziej słodkie i bardziej nadają się na wino. Zebrane owoce należy oczyścić z różnego rodzaju pajęczyn czy owadów, ale pod żadnym pozorem nie myj owoców, gdyż znajdujący się na nich osad zastępuje drożdże. Owoce, grona należy oddzielić od kiści i zebrać w jedno duże naczynie, w którym wszystkie grona należy zmiażdżyć. Pamiętając tradycje naszych dziadków i pradziadków owoce te były deptane w drewnianych beczkach, natomiast my możemy do tego użyć tłuczka do ziemniaków.

Etap 2

Powstałą masę zmiażdżonych owoców należy umieścić w dużym ok 20-25 litrowym balonie. Całość należy zalać przygotowanym roztworem  składającym się z czterech litrów przegotowanej wody w którym rozpuszczamy 2 kg cukru. Całość należy wymieszać i zamknąć korkiem z włożoną rurką fermentacyjną. Tak przygotowany roztwór odstaw na 3 dni

Etap 3

Trzeciego dnia dodaj do balona pozostałą część cukru z wodą (1,5 kg cukru + 1 litr przegotowanej wody). Całość należy wymieszać i zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną i odstaw na tydzień w temperaturze ok. 18°C.

Wino z winogrona

Etap 4

Po tygodniu należy odcedzić zawartość balona i zebrany płyn ponownie umieszczamy w umytym balonie. Całość zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną i odstawiamy na miesiąc.

Etap 5

Po miesiącu należy ściągnąć powstałe wino do mniejszego balona (gąsiora) uzupełniając go do pełna. Całość ponownie zamykamy korkiem z rurką fermentacyjną i odstawiamy na 3 miesiące w temperaturze ok. 18°C.

Etap 6

Po 3 miesiącach ściągamy wino do czystych butelek, które szczelnie zamykamy i przechowujemy przez kilka miesięcy w pozycji leżącej, po czym możemy przystąpić do konsumpcji.

Smacznego !!!

14 komentarzy

  • Gośka

    Doskonałość tkwi w prostocie. Wino łatwe do przygotowania a świetne, naturalne. Smak możemy uzyskac różny, w zalezności od gatunku posiadnych winogron. Moje, ogródkowe są słodkie, dojrzewają we wrześniu. Trunek z nich powstały może wydawać się cięzki przez owoą słodycz wszak że są to winorona różowe, jest dość klarowny, po kulku łykach zaczyna orzeżwiać. Nie powoduje też zgagi jak to n iekiedy się zdarza w przypadku wina z ciemnych winogron, któe jest bardziej gęste, lepkie, esencjonalne.

    • Patryk

      Witam

      Czy gdy odcedzę wino po tygodniu po raz pierwszy to nie stracę w ten sposób wszystkich drożdży? Obecnie ładnie pracuje i boję się że fermentacja się zatrzyma. Co gdy owoc będzie w gąsiorze dużej? Wino zmieni smak? Czy może się zepsuć?

      • kumite70

        Spokojnie, jeśli tylko odcedziśz, a nie przefiltrujesz to część drożdzy i tak zostanie. Z tej części namnoży się więcej az „zeżrą” cały cukier lub stężenie alkocholu osiągnie 15-17 % , wtedy umrą, bo alkohol zabija drożdze. Oczywiście temperatura nie może być zbyt niska ani zbyt wysoka min 18 max 28 stopni. Nie martw się jeśli jakiś czas po odcedzeniu wino nie ędzie bulgotać, do 3 dni może trwać namnażanie.

        • kumite70

          Przepraszam, oczywiście alkoholu nie „alkocholu” . I Jeszcze jedna sprawa , autor tu pisze o 18 stopniach w literaturze zalecana jest temperatura powyżej 20 stopni, nawet do 25, ale skoro sprawdzone i działa, to nie widzę problemu, zeby się stosować do tego przepisu. Co do pozostawienia owoców dłużej, to generalnie nic się nie stanie , tylko że one niestety przeważnie wypływają na wierzch i po pewnym czasie mogą zacząć gnić a wino gorzknieć. Ja tak miałem, tylko, że ja zapomniałem i zlałem dopiero po 6 miesiącach pierwszy raz.

  • m&m

    Już dwa razy robiliśmy wino wg tego przepisu. Mamy winogrona białe i różowe i je mieszamy. Wino jest bardzo dobre, jakby leciutko musujące. Polecam wszystkim

  • Wanis

    Co to za wino w winogron, do którego dosypujemy cukier. To chyba jakaś polska specjalność, nawalić cukru aby było słodkie i miało dużo procentów. Wszysto zaleźy od blg moszczu, jeśli wskazuje na 10 pro. alkoholu, to niech tak będzie a może nawet i mniej. Ważne aby było naturalne, bez cukru, obcych dtożdży, albo ksylitolu, bo za kwaśne. Niestety, wina w Polsce, te naturalne, wychodzą wytrawne, bo taki mamy klimat. To, co tu jest proponowane niczym się nie różni od win z porzeczek czy agrestu. Ot zwykłe wino owocowe. Przefermentowane cukier to nie wino gronowe

  • PIOTR

    WITAM ILE TAK MNIEJ WIĘCEJ TRZEBA DOLAĆ TEJ WODY PO MIEISĄCU BO NIE BĘDE PRZELEWAĆ DO MNIEJSZEJ BUTLI BO NIE MAM MAM 35L I WYSZŁO Z 17LITRÓW ZACZYNU Z WODY I SOKU Z WINOGRON

  • Gaba

    Mam pytanie jak pomiesiącu zleję ponownie do butli to co mam dolać wodę z cukrem bo w etapie 5 pisze przelać do balona mniejszego i uzupełnić do pełna ale czym uzupełnić.

  • Gosia

    Witam!
    Mam pytanie czy po tygodniu ( właśnie dzisiaj mija ) mogę dodać pozostałą ilość wody i cukru bo zupełnie o tym zapomniałam. Jeżeli tak,to po jakim czasie miałabym odcedzić zawartość balona? Pozdrawiam serdecznie i czekam na odpowiedź! Dziękuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *